Projekt

Obecné

Profil

Víkend v Českém krasu

Český kras je území mezi Zdicemi a pražským Podolím, které je z nemalé části budované krasovějícími horninami - vápenci. V letech 1943-46 zde Vladimír Homola započal systematicky evidovat jeskyně a rozdělil území Českého krasu na 22 krasových skupin s čísly 10 - 31. Z prvních několika desítek evidovaných jeskyní rozšířily následující generace seznam na několik set jeskyní, především podrobnými průzkumy území a objevy v lomech i mimo ně. V roce 2015 bylo v Českém krasu evidováno již celkem 662 jeskyní. (4)

Harmonogram víkendu

Akce je většinou rozdělena na 2 etapy. První etapa spočívá v bádací, prolongační, mapovací činnosti v jeskyních systémech převážně ZO Geospeleos nebo ZO Speleologický klub Praha. Druhá etapa se opět odehrává v těchto systémech, je však zaměřena na poznávání jeskyní, tréning průvodcovských, pohybových a karsologických dovedností, sledování života v podzemí, orientace v podzemí a poznávání krasu, debatování, navazování nových vztahů a přátelství.

Obvykle:
  • SOBOTA = bádací akce v jeskyních,
  • NOC = grilování, opékání, spaní pod širákem v jeskyni nebo na trafajdě, hospůdka...
  • NEDĚLE = prohlídka jeskyní.

Některé víkendy mohou překvapit zajímavými VIP akcemi, které se většinou plánují jako překvapení.

Termín konání

Výbava

  • Kromě vybavení uvedeného pod termínem výbava si vezmi pohodlné vycházkové oblečení do luk, luhů, lesů a hájů dle aktuální předpovědi počasí. Spací pytel či jiná přikrývka budeš li přespávat. Potřeby každodenní hygieny. Víno na svařák a špekáčky či jiné pochutiny na opékání.
  • Speleoalpinistická výbava je zapotřebí pouze v případě, že je požadavek uveden v popisu nebo názvu události.

Poznámky

  • Hlavní instruktor, organizátor akce, Vedoucí dne Ján H. odpoví na všechny otázky, na něž se zde odpověď nenachází.
  • Vybavení nezapomeňte psát do přihlašovacího formuláře (overal, světlo, helma) a projistotu mě před akcí zkontrolujte zda zajistím.
  • Overalů nemusí být dostatek, proto počítejte i s touto alternativou a vybavte se záložním pseudo-overalem.

PŘIHLÁŠENÍ NA AKCI